2021 NYYVC winners

 
YOUNG VIRTUOSO PRIZE WINNERS

Sarah Li, 14, piano

$300 Young Virtuoso Prize Winner

Sarah Li, 14, piano

Kaylin Chung, 16, violin

$300 Young Virtuoso Prize Winner

Kaylin Chung, 16, violin

Jisang Kymm, 15, viola

$300 Young Virtuoso Prize Winner

Jisang Kymm, 15, viola

Sophia Jenkins, 11, cello

$300 Young Virtuoso Prize Winner

Sophia Jenkins, 11, cello

Nikka Gershman-Pepper, 13, flute

$300 Young Virtuoso Prize Winner

Nikka Gershman-Pepper, 13, flute

Cayden Tan, 11, voice

$300 Young Virtuoso Prize Winner

Cayden Tan, 11, voice

Joel Kim, 16, cello

$200 Best Interpretation Award (NV Factory Recording Voucher)

Joel Kim, 16, cello
 
PIANO
1st place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Evelyn Hwang

8

Korea

Sohyun Ahn

Leane Kwon

13

NJ

Kay Rhee

Katharine Luo

13

NJ

Gloria Chu

Sarah Li

14

NJ

Tomoko Harada

Alex Wong

14

NJ

Carol Ferri

Claire Jiang

15

NJ

Grace Junghee Yang

Gyuri Kim

17

NJ

Dae Hyung Ahn

Christopher Pan

17

NJ

Chiu-Tze Lin

Tianqi Sun

17

CT

Hanbo Liu

2nd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Angela Butz

11

NJ

Hanbo Liu

Natalie Qian

11

NJ

Chiu-Tze Lin

Ishaan Kumar

12

NJ

Daniella Bracchi

Hannah Zhang

12

NY

Wen-Yi Lo

Jingxin Zhong

13

NJ

Hanbo Liu

Kevin Jin

14

NJ

Gloria Chu

Melissa Lee

15

CA

Irina Bendetsky

Pennie Lu

15

NJ

Hanbo Liu

Yuying Wang

16

NJ

Gloria Chu

Natalie Hahn

17

NY

Donna Weng Friedman

3rd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Serin Oh

8

NY

Daniela Bracchi

Madison Chay

11

NJ

Karen Kim

Sage Rhee

11

NJ

Karen Kim

Melody Keeton

14

CO

Laura Klein

Dana Yun

17

NJ

Victoria Dondysh

 
STRINGS
1st place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Julia Jang, violin

11

NJ

Jee Sun Lee

Sophia Jenkins, cello

11

NJ

Inbal Segev

Emma Maini, violin

12

CT

Asya Meshberg

Madison Lee, violin

12

NJ

Jungwon Yoon

Junnosuke Yanagisawa, violin

12

CA

Tomomi Matsumoto

Oliver Kahng, violin

13

NJ

Sharon Cho

Calvin Kwon, cello

13

NJ

Jeehyoun Lee

Mia Robarts, violin

13

NJ

Elizabeth Faidley

Jane Lim, violin

14

NY

Patinka Kopec

Soohong Jeon, cello

15

NJ

Jeehyoun Lee

Jisang Kymm, viola

15

NJ

Yi-Fang Huang/ Molly Carr

Momoka Yanagisawa, violin

15

CA

Tomomi Matsumoto

Eric Zhu, viola

15

MA

Andrew Taylor

Kaylin Chung, violin

16

NJ

Elizabeth Faidley

Keitaku Iwata, violin

16

NJ

Elizabeth Faidley

Joel Kim, cello

16

CA

Jonathan Koh

Jennifer Mori, cello

16

CA

Jonathan Koh

Lucas Chang, viola

17

NJ

Anne Ku

Lucas Chen, cello

17

CA

Jonathan Koh

John Zammit, violin

17

NJ

Sherri Anderson

2nd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Shiloh Yi, violin

9

NY

Yejin Han

Elliot Kahng, violin

12

NJ

Sharon Cho

Lois Kim, cello

12

NJ

Jeehyoun Lee

Dana Chung, violin

13

NJ

Jiwon Kim

Emma Pakola, violin

13

NY

Elizabeth Faidley

Amy Xiao, violin

14

NY

Ella Heifets

Chloe Yoon, cello

14

NJ

Jennifer Jeehyoun Lee

Seongil Oh, violin

15

NY

Ye-Jin Han

Claire Kim, cello

16

NJ

Jeehyoun Lee

Andrew Han, viola

17

NJ

Elizabeth Faidley

3rd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Leon Wang, cello

17

NJ

Hyojin Lee

Dana Yun, violin

17

NJ

Ella Heifets

 
WOODWINDS
1st place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Irene Lee, oboe

12

NY

Yousun Chung

William Kang, clarinet

13

NJ

Gun Park

Nikka Gershman-Pepper, flute

13

CA

Jim Walker

Sarah Jung, flute

16

NJ

Soo-Kyung Park

Veronica Li, clarinet

17

NJ

Alan Kay

2nd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Christopher Hong, bassoon

15

NY

Marc Goldberg

Matthew Kim, clarinet

15

NJ

Geon Park

3rd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Audrey Yan

16

NJ

Amy Tu

Anna Micor

17

IL

Garett George

 
VOICE
1st place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Evelyn Kim

3

NY

Joy Son

Cayden Tan

11

NY

Sun Young Chang

Maya Joshi

12

NJ

Amelia DeMayo / Liliana Sotirova

Lily Yezdanian

12

NJ

Amelia DeMayo / Liliana Sotirova

Violet Paris

14

NY

Amelia DeMayo / Liliana Sotirova / Gulnara Mitzanova

Francesca Ricciarini

15

NY

Sun Young Chang

2nd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Ellivia Gold

12

NY

Amelia De Mayo

Hyewon Son

16

NJ

HyeYoung Kang

Shayne Goldstein

17

NJ

Amelia DeMayo

3rd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Charlize Tan

12

NY

Sun Young Chang

TongTong Ye

16

MD

Joyce Lundy

 
ENSEMBLE
1st place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

2nd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER

Phillip String Quartet

12

CT

Asya Meshberg

Emma Maini, violin

Aki Takeda, violin

Mio Gogate, viola

Ewan MacLennan, cello

3rd place winners

NAME

AGE

STATE

TEACHER